WikiWay.png


מצגת "בדרך הויקי"
מבוא
לאחר שלמדנו על הויקי וראינו מספר דוגמאות של השימוש בויקי בהוראה, אנו נתחיל להשתמש בויקי זה על מנת ליצור חומרים שישמשו אותנו בהוראה שלנו. כל מורה או זוג מורים יקבלו דף ויקי משלו/שלהם בו הם יכתבו על עצמם, על הנושאים עליהם למדו בסמינר, ועל מיזמי הלמידה אותם ירצה להפעיל בכיתות שלו.
על מנת לאפשר רישום של כל המשתתפים לויקי זה, על כל אחד מכם למלא את השאלון שנמצא בהמשך דף זה ולהקיש על כפתור "שלח". המידע שניזון לתוך השאלון נאסף במסמך "גוגל דוקס" בחשבון שלי. כל אחד מכם גם יכול ליצור שאלון כזה ולהציגו בדף ויקי. זה יכול לשמש אתכם כשאלון, כדף עבודה, בוחן או לכל שימוש אחר העולה על דעתכם.


עכשיו הגיע הזמן ליצור דף ויקי עבור כל משתתף או זוג משתתפים. על מנת לעשות זאת, אתם תצטרכו להוסיף את שמותיכם ברשימה של דפי משתתפים. כל משתתף ירשום את שמו בוקי בשורה נפרדת - מורים הרוצים לעבוד כצוות ירשמו את 2 השמות באותו השורה. אפשר ללמוד איך לכתוב בוקי זה על ידי מעבר לדף "איך לכתוב בוקי זה" בויקי זה, שם כתובים הוראות ראשוניות ומצורפת קובץ יותר מפורט כקובץ וורד בתחתית הדף. (את זה כתבתי לפני שאבי שלח לי את שמות המשתתפים. מכיוון שקבלתי אותם בשבוע שעבר, הוספתי את השמות ויצרתי קישורים לדפים שלכם. מאוד כדאי ליצור צוותים לעבוד ביחד כדי להיעזר בעבודה ובתכנון. נא לגשת אלי כדי ליצור דפים משותפים. אני מאוד ממליץ לבנות צוותים מאנשים שעובדים באותו מוסד. וכן מאוד כדאי לבנות צוותים של אנשים ברמות שונות של ניסיון טכנולוגי, כך שהיותר מנוסים יוכלו לסייע לפחות מנוסים וכולם יוכלו להתקדם.)


מה תכתבו בדפים שלכם? אני מציע כמה נושאים להתחלה, ובהמשך תוכלו לכתוב דברים נוספים לשימושכם, לשימוש שאר המשתתפים וכן לשימוש מורים אחרים.


מידע אישי
מידע וכלים מהסמינר
תכנון פרויקטים של למידה

לשם דוגמה אפשר להיכנס בדף שלי שיצרתי כאן כדי להתרשם מצרות בניית הדף.


רשימת דפי המשתתפים
ראובן ורבר
רותי אבי
סינטיה וגילה
קלרה וגבריאלה
אדית וחבייר
סימנה ודיאגו
אביגיל ואנדריאה
מריאנה ויעל
דניאלה ולריה ודני

יום ג'

שמחתי מאוד לראות שכמעט כל זוגות המשתתפים הצליחו לפתוח את דף הויקי שלכם ולכתוב בו משהו על עצמכם. אני מציע שכל המשתתפים יכנסו לדפים של חבריהם ויקראו עליהם ומה הם לומדים ועושים כאן בסמינר. (אגב, יש אפשרות להשאיר הערות על הדף ( לא בגוף הדף). אם תרצו בכך הוסיפו הערות צמוד לדפים של מישהו מהקורס.
תרגול בדפי הויקי שלכם:
1. העלה את התמונות שלכם מתוך הרשת של בית ספר אורט בכונן G לאזור של מידע אישי בדף וייקי שלכם.
2. לכו לאגדן המקוון שהכנתי עבודכם
http://livebinders.com/play/play_or_edit?id=105491 "למדור תמונות ומדיה" והיכנסו לאתר " "יוטוב בספרדית" ובחרו סרטון יוטוב ושלב אותו בדף ויקי שלכם באזור של "מידע וכלים מהסמינר" . כתבו כמה משפטים מעל או מתחת לסרטון על איך אתם חושבים לשלב אותו בכיתה שלכם בהוראה או למידה.
3. תצרו "ענן מלים" באתר WORDLE -
http://www.wordle.net/ ושלבו אותו בדף ויקי שלכם באותו האזור. לשם יצירת ה"ענן". השתמשו בטקסט כלשהוא בעברית, ספרדית או כל שפה אחרת. חשבו לשם מה תשתמשו בציור WORDLE (ניתוח מאמר, הצגת חיבור בצורה ויזואלית, קטע בתנ"ך, קטע של שיר, הסילבוס של אחד הקורסים אותם אתם מלמדים) והכניסו לאתר WORDLE את הטקסט אותם בחרתם. אפשר להעתיק טקסטים מתוך האוגדן שהכנתי עבורכם
http://livebinders.com/play/play_or_edit?id=105491 באוגדן הנקרא "ספרים מקוונים". שם תוכלו למצוא טקסטים רבים של תורה, תורה שבעל פה, והרבה הרבה נושאים אחרים. אפשר להעתיק את הטקסטים משם לאתר WORDLE.
4. אם יספיק הזמן והכוח, ננסה להכין קליפ מוזיקה תמונות בתוכנת ANIMOTO ונשבצו בדך ויקי שלכם.
מילוי שאלון למשתתפיםאיך פותחים ויקי חינוכי חינם?קישור לקבלת ויקי חינמי ללא פרסומות לחינוך:
http://www.wikispaces.com/site/for/teachers.

קישור לסרטון על פתיחת ויקי חדש:
http://www.wikispaces.com/content/wiki-tour

הסבר קצר על WIKISPACES בעברית באדיבותו של nadavkav. בסופו מה צריך לעשות להצמיד כתיבה לימין עבור ויקי בעברית. חשוב מאוד!דף הדרכה לפתיחת ויקי חינמי בWIKISPACESעוד על ויקי בחינוך בעברית ובאנגלית

.
למידה והוראה בסביבת הווב 2.0 – יורם אורעד
שימושי ויקי בחינוך הגבוה בישראל
קישורים לאתרים חינוכיים בויקי– אורט ישראל
ויקי סמינר אורט בואנס איירס
50 Ways to Use Wikis for a More
Collaborative and Interactive Classroom - SmartTeaching.Org

The Wiki Way - Rachel Boyd

Examples of Educational Wikis

7 Things You Should Know about Wikis – Educause
8 Ways to Use School Wikis – Tech & Learning